"Enter"a basıp içeriğe geçin

‘Hayır’ deme özgürlüğümüzün olduğu bir aşka ‘evet’ diyoruz!


Kadınlar 14 Şubat Sevgililer Günü’nde “aşkta ve sevgide öncelikle adalet istiyoruz” demek ve kadına yönelik erkek şiddetini unutturmamak için sokaktaydı.
İstanbul Feminist Kolektif, Taksim Demirören AVM önünde yaptığı basın açıklamasında “Hangi hediye erkek şiddetini unutturabilir” diye sordu.
Eylemde “Seven erkek çocuklara bakmalı”, “Seven erkek ev işini yapmalı”, “Aşkın kanunu, erkeklerin kanunu. Kanunu yeniden yazacağız”, “Ölümle biten sevgi olur mu?”, “Dayakla sevgi bir arada durur mu?”, “Erkeklerin sevgisi her gün üç kadın öldürüyor” sloganları atıldı.
“Seven erkek ev işini yapmalı” sloganı atılırken, eylemi izleyen erkek muhabirlerin “oldu canım” gibi yorumlar yapması dikkat çekti.
Kolektif’in basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Biz kadınlar heteroseksist dünyanın erkek egemen aşkına karşı çıkıyoruz.
“Erkekler öfkelerini; bağırarak, azarlayarak, bizi hiçe sayarak, vurduklarında bile gözlerimizin içine bakarak ‘severim de, döverim de…Zaten seni sevdiğim için vurdum’ diyerek mazur göstermek istiyorlar. Peki, şiddet ve sevgi bir arada olabilir mi?
“Diye günde 3 kadının öldürüldüğü, taciz, tecavüz ve kadın cinayeti davalarında, ‘seviyordum öldürdüm’ diye savunma yapan erkeklere ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanıp cezaların indirildiği bu topraklarda; aslında ‘sevginin’ değil, ‘alışveriş çılgınlığının’ günü olan 14 Şubatı yani ‘sevgiler gününü’ kutlamıyoruz. Şiddetin gerekçesinin sevgi olduğunu kabul etmiyoruz.
“Hayır’ deme özgürlüğümüzün olduğu bir aşka ‘evet’ diyoruz!”