"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tacizci Polis Hesap Verecek!

Gezi direnişi sırasında polislerin kadınlara saldırıları ve tacizine karşı Kadınlar Taksim’de eylem gerçekleştirdi. Anarşist Kadınlar, İstanbul Feminist Kolektif, Gökkuşağı Kadın Derneği, Sosyalist Feminist Kolektif, Sosyalist Kadın Meclisi, Yeni Demokrat Kadın, Halkevci Kadınlar, HDK Kadın Meclisi, ÖDP’li Kadınlar’ın da aralarında olduğu kadın örgütlerinin çağrısıyla Galatasaray Lisesi önünde toplanıldıktan sonra Taksim’e yüründü.

IMG_3156

Eylemde “AKP’ye ve polis şiddetine direniyoruz. Cinsel tacize karşı sokaklardayız” yazılı pwordpressrt açıldı. Çevredekilerin yoğun alkışları eşliğinde yürürken, “Gözaltında tacize tecavüze son”, “Tecavüzcü polis hesap verecek”, “Polis defol bu sokaklar bizim”, sloganlarını atıldı.

Yürüyüş boyunca ritm tutan kadınlar, Taksim’e gelince, polis noktasına şerit çekti. Kadınlar, eylemlerinin gerekçesini “Bütün polis noktalarının suç mahali olması” olarak açıkladı. Amirler dahil polisler şeridin arkasında kalınca, polis amiri “Şov yapıyorsunuz, bu yaptığınız basın açıklaması değil, şov yapmayın” diye anons etti. Bu sırada çevik kuvvet polisi de müdahale hazırlığına başladı. Kadınlar, şerit çektikten sonra “Polissiz ve tacizsiz hava sahasında” basın açıklaması yaparak, eylemlerini sonlandırdılar.